فاز نخست پروژه «رود دره فرحزاد» تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

0
202
دره فرحزاد

مدیرعامل بوستان ها و فضای سبز شهر تهران گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه «رود دره فرحزاد» تا کنون ۴۴ درصد بوده است و فاط نخست این مجموعه تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش نبض تهران، علی محمد مختاری در جریان بازدید خبرنگاران از روند اجرای پروژه «رود دره فرحزاد» اظهار کرد: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در حال اجرای پروژه رود دره فرحزاد است که امیدواریم تا پایان سال جاری فاز نخست آن به بهره برداری برسد.

به گفته وی، پیش از انقلاب اسلامی ایران در شهر تهران ۷۵ پارک محله‌ای و منطقه‌ای به همراه سه جنگل سرخه حصار لویزان و چیتگر مجموعا ۴۲۲۰ هکتار فضای سبز شهر تهران را تشکیل می‌داد و سرانه فضای سبز شهر تهران یک متر برای هر شهروند بود؛ اما امروز ۲۳۹۰ بوستان محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داریم و در بخش برون شهری نیز در حالیکه مساحت جنگل‌ها ۲۹۰۰ هکتار بود به ۴۶ هزار و ۲۵۰ هکتار افزایش پیدا کرده است و امسال نیز در بخش برون شهری ۲۰۰۰ هکتار در ۱۵ اسفند ماه به این رقم افزوده خواهد شد تا به اهداف خود نزدیک شویم.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: در حقیقت در سال آینده به وعده‌ای که برای اجرای طرح ۵۰ هزار هکتاری داده بودیم دست پیدا خواهیم کرد. هر ساله ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ هکتار توسعه جنگل کاری در تهران داشتیم که در اسفند ماه ۱۴۰۰ وعده افزایش توسعه توسط شهردار تهران داده شد. بر همین اساس سال گذشته ۱۵۰۰ هکتار به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه ۳۷ پروژه در حوزه فضای سبز در تهران در حال اجراست، اظهار کرد: تعدادی از این پروژه‌ها به بهره برداری رسیده و مابقی نیز تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد. همچنین چهار پروژه کلان تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید که یکی از آنها رود دره فرحزاد است که در فاز نخست ۵۴ هکتار تا ۱۵ اسفند ماه به بهره برداری می‌رسد و فاز دوم آن نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید تا مجموعا ۱۴۰ هکتار از رود دره فرحزاد تکمیل شود.

مختاری دامه داد: پروژه دیگر ما چهار باغ به مساحت ۴۵ هکتار شامل چهار باغ ایمان، دانش، آفرینش و بهشت است که از طریق پلی همانند پل طبیعت، مصلی تهران را به چهار باغ متصل خواهد کرد. پروژه دیگر توسعه ۲۰۰۰ هکتاری کمربند سبز شهر تهران است که در ۱۵ اسفند به بهره برداری می‌رسد و ۱۰۰ بوستان مادر و کودک نیز در دستور کار قرار دارد که ۲۰ بوستان آن تا ماه آینده بهره برداری خواهد شد و تا پایان سال نیز بیش از ۵۰ بوستان مادر و کودک به بهره برداری می‌رسد.

وی تأکید کرد: این بوستان‌ها در حقیقت قسمتی از بوستان‌های موجود در شهر تهران هستند که برای مادران و کودکان از طریق فن و گیاهان خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد. در این محدوده‌ها اتاق کودک نیز در نظر گرفته می‌شود تا مادر فرصت ورزش و استفاده از فضای سبز را پیدا کند. این محدوده‌ها با فن و گونه‌های رونده پوشش داده خواهد شد. پیشتر نیز ۳۰ بوستان مادر و کودک توسط شهردار تهران به بهره برداری رسیده است.

مختاری در تشریح روند اجرای پروژه رود دره فرحزاد نیز گفت: این پروژه در حالی اجرا می‌شود که دو سال پیش حدود ۵۰۰۰ معتاد متجاهر در این محدوده وجود داشتند و مشکلات بسیاری را برای اهالی این محدوده ایجاد کرده بودند. لذا با قرارگاهی که شهردار تهران تشکیل داد و همکاری دستگاه‌های ذیربط تمامی این معتادان متجاهر از سطح شهر تهران و این محدوده جمع‌آوری و در یاورشهرها نگهداری می‌شوند. این پروژه حد فاصل کوهستان تا پل آبشناسان است که در فاز نخست از پل خوش مرام تا پل آبشار تا پایان سال جاری در قالب فاز یک به بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، گفت: تحقق مدیریت یکپارچه سیل شهر تهران، بهبود اکوسیستم شهر، کاهش آلودگی هوا، احیای جریان کمی و کیفی سفره‌های زیرزمینی تهران، حفاظت از ایستگاه‌های حیات وحش برای نسل‌های آینده و حفاظت از گونه‌های گیاهی با ارزش محدوده از اهداف اجرای این پروژه است. این پروژه کمتر از ۱۰ ماه است که آغاز شده و در حال حاضر ۴۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، در اجرای این پروژه جمع آوری زباله های رها شده در بستر رودخانه و دره فرحزاد و بازیابی گونه های جانوری و قنات های موجود نیز محقق خواهد شد. امروز سرانه فضای سبز شهر تهران به بیش از ۱۷ متر افزایش یافته است که با بخش برون شهری حدود ۴۸ متر خواهد شد.

وی تأکید کرد: سرانه فضای سبز برای تهران قابل قبول است اما در مناطقی که بافت فشرده مسکونی دارند توزیع عادلانه نداریم. به شکلی که با دستور شهردار تهران در مناطقی همچون ۱۷، ۱۸، ۷، ۸ و … مقرر شد لکه های مشجر و پهنه های G که کاربری فضای سبز دارند و یا با خرید زمین و ایجاد فضای سبز، سرانه های این مناطق را افزایش دهیم. این اقدام از محل جریمه های تخریب فضای سبز تأمین می شود. در حقیقت حسابی توسط شورای شهر تهران اختصاص داده شده که پول هایی که بابت تخریب فضای سبز واریز می شود برای توسعه فضای سبز در مناطق کم برخوردار مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا ۵۰۰ میلیارد تومان از این محل برای تملک زمین های مشجر در مناطق مختلف هزینه شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here