ضرورت وحدت و همکاری ایران و عراق برای مقابله با دشمن

0
98

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در دومین برنامه از سفرش به عراق، با اعضای «چهارچوب هماهنگی عراق» دیدار و بر ضرورت وحدت و همکاری ایران و عراق برای مقابله با دشمن تاکید کرد.

به گزارش نبض تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، در دومین برنامه از سفرش به عراق، با اعضای «چهارچوب هماهنگی عراق» که مجموعه‌ای از احزاب سیاسی شیعی در این کشور است، دیدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در این مراسم، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار کرد: توفیقاتی که ما امروز در ایران اسلامی و شما در عراق در راستای حفظ استقلال و تقویت حاکمیت ملی و تثبیت و تحکیم امنیت کسب کرده‌ایم و همچنین پیشرفت‌هایی که در سایر ساحت‌ها در دو کشور رقم خورده است، در نتیجه عمل به آموزه‌های دینی و استقامت و پایداری در مسیر حق می‌باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تبیین و تشریح ابعاد شخصیت الهی امام راحل بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی که با نهضت و قیام خود، زمینه‌ساز بیداری ملت‌های تحت استعمار و استکبار شد، گفت: بسیاری از شما شخصیت‌های سیاسی عراقی به خاطر دارید که وقتی امام خمینی (ره) از نجف اشرف تشریف بردند و بعد از مدت کوتاهی به ایران بازگشتند، هیچکس باور نداشت که یک روحانی تحصیل‌کرده در قم و نجف با دستان خالی و بدون تشکیلات سیاسی و حزبی و بدون اتکا بتواند بر قدرت‌های شرقی و غربی بر یک حکومت مستظهر به حمایت‌های مستکبران و قلدران جهانی فائق آید.

وی تصریح کرد: مردم در ایران با پیروی از آموزه‌های دینی و با رهبری یک شخصیت الهی به نام حضرت امام خمینی (ره) و با وحدت و اتحاد خود توانستند یک شبه‌معجزه را در قرن حاضر رقم بزنند و امروز پیروزی‌هایی که در عراق به دست آمده نیز بر همین مبناست؛ وحدت و اتحاد گروه‌های عراقی و تبعیت آن‌ها از مراجع عظام تقلید و کمک خیرخواهانه آن‌ها به مردم عراق در جهت توسعه و پیشرفت، زمینه‌ساز غلبه بر مشکلات است.

رئیس عدلیه با اشاره به تحرکات سیاسی هوشمندانه تشکیلات شیعی «چهارچوب هماهنگی» در جهت حفظ استقلال و حاکمیت ملی و امنیت عراق، بیان داشت: باید از تشکیلات «چهارچوب هماهنگی» که در برهه‌های حساس توانسته به نفع امنیت عراق و امنیت منطقه، ایفای نقش فعال و مؤثر داشته باشد قدردانی کنم؛ امروز هم وظیفه سنگینی بر عهده این تشکیلات است و امیدواریم این جریان سیاسی بتواند مسیر را همچنان با قدرت طی کند و امنیت وحدت و یکپارچگی را در عراق حفظ کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به تشریح توطئه‌ها و دسایس پیچیده دشمنان برای تهدید و تحدید امنیت منطقه پرداخت و گفت: همه می‌دانیم که دشمن بیکار ننشسته و دست از توطئه و شیطنت خود برنداشته است؛ بدون تردید یکی از دشمن‌های آشکار ما شیطان بزرگ آمریکا و رژیم صهیونیستی است؛ آن‌ها علیه کشورهای اسلامی از جمله ایران و عراق اقدامات خبیثانه‌ای انجام می‌دهند؛ لذا امروز بیش از گذشته نیاز به وحدت و همکاری دو کشور وجود دارد و انشاالله از ظرفیت‌های دو کشور در راستای تحقق امنیت صد درصدی و رفع مشکلات به نفع کل جهان اسلام استفاده کنیم.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: ما پیشرفت و امنیت و سعادت مردم عراق را پیشرفت و امنیت و سعادت مردم خودمان در ایران تلقی می‌کنیم.

رئیس دستگاه قضا، گریزی نیز به جنایات سبعانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و تحرکات اخیر صهیونیست‌ها در منطقه رفح زد و بیان داشت: امروز ما در ایران و عراق نه تنها در امور کشور خود مسئولیم بلکه در برابر جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم مظلوم و مقتدر غزه نیز مسئولیت داریم و من از شما شخصیت‌های سیاسی عراق قدردانی می‌کنم که هم در ماجرای هتک حرمت قرآن کریم و هم در ماجرای جنایات سبعانه رژیم اشغالگر، مواضع شایسته‌ای اتخاذ کردید. حقیقتاً عراق در این ماجراها خوش درخشید و امیدواریم همه کشورهای اسلامی مانند ایران و عراق در این حوزه‌ها عمل کنند و روزی برسد که دست همه اجانب از کشورهای اسلامی کوتاه شود.

رئیس عدلیه در پایان خاطرنشان کرد: باید از همه شهدایی که در ایران و عراق برای نجات مردم از یوغ ستمگران داخلی و خارجی مجاهدت و ایثارگری کردند یاد کنیم؛ به ویژه شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که به دست تروریست‌های آمریکایی به شهادت رسیدند و از خداوند متعال علو درجات آن‌ها را مسالت داریم و به ویژه یاد می‌کنیم از شهدای مکرم بیت حکیم؛ بدون تردید پیروزی‌هایی که امروز در راستای تحکیم امنیت ایران و عراق به دست آمده است در نتیجه مجاهدت‌های این شهیدان والامقام است.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، «سید عمار حکیم» رئیس جریان حکمت ملی عراق (جنبش الحکمه) و از شخصیت‌های محوری و اصلی در چهارچوب هماهنگی عراق، به تبیین و تشریح فضای سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور عراق پرداخت و گفت: ما امروز در عراق توانسته‌ایم بر چالش‌های امنیتی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌ای، غلبه پیدا کنیم و از تنگنا خارج شویم.

وی‌افزود: در حال حاضر، سازندگی و آبادانی در عراق، با پیشرفت و سرعت قابل توجهی در حال انجام است و باید گفت که نخست وزیر جناب آقای محمد شیاع السودانی، نقش قابل توجهی در این پیشرفت داشته است؛ ایشان از حمایت چهارچوب هماهنگی نیز برخوردار است؛ امروز بعد از سال‌ها می‌بینیم که مردم عراق از حجم خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود رضایتمند هستند و تأثیر این موضوع را در انتخابات محلی که اخیراً برگزار شد مشاهده کردیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here