تشریح آخرین وضعیت پرونده قتل مرحوم مهرجویی و همسرش

0
148
مرحوم مهرجویی
رئیس کل دادگستری استان البرز ، آخرین وضعیت پرونده قتل مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر را تشریح کرد.
به گزارش نبض تهران، حسین فاضلی‌هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز، روز دوشنبه در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمد موحدی‌آزاد درباره روند پرونده قتل مهرجویی و همسرش اظهار داشت: بلافاصله پس از اطلاع از حادثه موضوع در دستور کار قرار گرفته و کارگروه ویژه پیگیری پرونده با مسئولیت رئیس کل دادگستری استان و با عضویت فرمانده فراجا و رئیس پلیس آگاهی استان البرز، دادستان مرکز استان، معاون پیگیری پرونده‌های خاص دادگستری کل استان البرز، رئیس دادگستری و دادستان فردیس و بازپرس ویژه پرونده تشکیل شد.
وی ادامه داد: در همان ابتدا همه سناریوها و احتمالات در نظر گرفته شده و پس از بررسی و تحقیقات و شناسایی مظنونان احتمالی، تعداد ۲۰ نفر بازداشت و تحقیقات فشرده از آنان در جهت رسیدن به سرنخ‌های بیشتر در دستور کار قرار گرفت.
رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: با روش های تخصصی و فعالیت شبانه روزی به سرنخ‌های خوبی دست یافته و مشخص شد که سه نفر از متهمان اصلی پرونده در بین دستگیرشدگان اولیه هستند؛ بنابراین تمرکز بر روی آنها قرار گرفته و پس از ساعت‌ها بازجویی و تحقیق و استناد به ادله‌های موجود متهمان به حضور فرد چهارم درپرونده اقرار کرده و مشخص شد که در شب حادثه چهار نفر در محل جنایت حضور داشته است؛ بنابراین پس از صدور دستور قضایی نفر چهارم هم بازداشت شده و تحقیقات در این مرحله به سر انجام رسید.
فاضلی‌هریکندی در ادامه به تشریح نحوه وقوع قتل و انگیزه آنها توسط متهمان پرداخت و گفت: متهمان از قبل با متوفیان آشنایی داشته و متهم اصلی در برهه‌ای از زمان نیز باغبان ویلای مرحوم مهرجویی بوده است و به دلیل مسائل مالی و ادعای داشتن طلب ۳۰ میلیونی از مرحوم کینه گرفته و با قصد و هدف انتقام دست به این جنایت زده است.
وی خاطرنشان کرد: متهمان به دلیل اینکه ویلا دارای حصارهای بلند نبوده به راحتی وارد حیاط شده و متوجه می شوند درب ورودی ساختمان نیز باز می باشد و لذا بدون دردسر وارد منزل شده و مرتکب جنایت می شوند.
فاضلی‌هریکندی افزود: بر اساس اعتراف‌های به دست آمده، مرحوم مهرجویی در زمان ورود متهمان به منزل در حال تماشای تلویزیون بوده و مرحومه محمدی‌فر نیز در همانجا حضور داشته که متاسفانه با حمله به سمت مرحوم مهرجویی در ابتدا ضرباتی را با چوب به سر متوفی وارد کرده و سپس با ضربات چاقو به ناحیه گردن وی را به قتل رسانیده‌اند.
رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: مرحومه محمدی‌فر نیز پس از ورود افراد به منزل به سمت اتاق خود فرار کرده اما متهمان با تعقیب وی و درگیری با او نهایتا با ضربات چاقو او را هم به قتل رسانیده و پس از سرقت دو دستگاه گوشی تلفن همراه و مقادیری طلا از محل جنایت متواری می‌شوند.
در کنار سرعت باید دقت و ظرافت را هم به کار برد
فاضلی‌هریکندی گفت: شناسایی و دستگیری متهم چهارم در بررسی و کشف ابعاد مختلف پرونده نقش مهمی داشت گفت: چاقو و گوشی‌های تلفن همراه سرقتی در اختیار نفر چهارم بود که پس از دستیگری این فرد، سرنخ‌های موجود کامل و ابعاد تحقیقات کامل‌تر شد.
وی درباره انگیزه قتل توسط متهمان گفت: فعلا بر اساس اعتراف‌ها، سه متهم اول با هدف انتقام و قتل به محل حادثه رفته و مرتکب جنایت شده و متهم چهارم که با تحریک سه نفر اولی مرتکب جرم گردیده با هدف و انگیزه سرقت وارد این پرونده شده است.
رئیس کل دادگستری استان البرز در خصوص ابعاد دیگر این جنایت گفت: در این پرونده ما به تحقیقات و اطلاعات به دست آمده اکتفا نکرده و هرگونه احتمالی را در دستور کار قرار می دهیم. چراکه معتقد هستیم در کنار سرعت باید دقت و ظرافت را هم به کار برده و نباید از هیچ احتمالی به سادگی عبور کرد.
فاضلی‌هریکندی درباره زمان رسیدگی به پرونده و صدور رأی هم گفت: اکنون پرونده در دادسرا در حال انجام فرایند قانونی است و پس از صدور کیفرخواست پرونده در اختیار دادگاه قرار خواهد گرفت و قطعا در این خصوص هم اطلاع رسانی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت.
سرعت عمل بالا در دستگیری متهمان موجب افزایش امنیت روانی جامعه می‌شود
در این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین موحدی از زحمات همه کسانی که در شناسایی و دستگیری متهمان این پرونده خدمت و تلاش کردند قدردانی کرده و گفت: لازم است از شما و همکاران محترم قضایی در استان و شهرستان که با مدیریت صحیح، حضور به موقع در صحنه، شناخت جوانب حادثه و صدور دستورات قضایی مناسب موجبات شناسایی و دستگیری متهمان پرونده را فراهم نمودید قدردانی و تشکر نمایم.
وی ادامه داد: با دستورهای به‌موقع و مدیریت خوب دادگستری استان و تلاش شبانه روزی همکاران پزشکی قانونی و همچنین اقدامات فنی و تخصصی خوب همکاران فراجا، متهمان در یک مدت کوتاه شناسایی و در چنگال عدالت قرار گرفتند و جا دارد از همه همکاران محترم دادگستری و پزشکی قانونی و همچنین نیروی انتظامی هم تشکر و قدردانی داشته باشم.
موحدی آزاد با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده از جوانب مختلف حائز اهمیت بوده و رئیس محترم قوه قضاِِئیه هم در این خصوص دستورات ویژه ای صادر کردند گفت: در این راستا بنده هم به صورت جدی با مسئولان قضایی استان در تماس بوده که بحمدالله زحمات نتیجه داده و متهمان دستگیر شدند.
دادستان کل کشور یکی از آثار خوب شناسایی متهمان در فاصله کوتاه پس از وقوع جنایت را تامین امنیت روانی جامعه دانست و گفت: پرونده‌های این چنینی که برای اذهان مردم حساسیت خاص خود را دارد اگر با سرعت و دقت مناسب رسیدگی شود احساس امنیت را به شهروندان و جامعه تزریق می نماید.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here