تامین مالی بودجه با شناسایی مودیان جدید مالیاتی

0
149

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: بالاترین میزان شناسایی مودیان جدید مالیاتی در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ رخ داده است، شناسایی درآمدهای آنان در دستور کار است که به تامین مالی بودجه منجر می شود.

به گزارش نبض تهران، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی، امروز (شنبه) در سیزدهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران اظهار کرد: باید به سمت هوشمندسازی نظام مالیاتی حرکت کنیم، این امر کوتاه شدن فرایندها، کاهش مفاسد مالیات ستانی و افزایش ضریب سلامت اداری را برای فعالان اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: اصلاحات نظام مالیاتی را تا پایان دولت سیزدهم شاهد خواهیم بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی بیان‌داشت: سال‌هاست یکی از دغدغه‌های سیاستمداران و اقتصاددانان حرکت از منابع غیرپایدار مانند نفت به سمت درآمدهای پایدار است و در این مسیر اقدامات خوبی انجام شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: سال‌های تحریم برای اقتصاد کشور، فرصتی برای بالابردن درآمدهای پایدار دولت شد.

خاندوزی با تاکید بر اینکه امروز مستلزم گذر از دولت با درآمدهای غیرپایدار از محل خام فروشی به سمت دولت با درآمدهای مالیاتی پایدار هستیم، ادامه‌داد: مقاومت‌هایی پیش روی این اصلاح ساختاری بود و در سال‌های تحریم نیز شاهد حرکت کیفی نبوده‌ایم.

وی تاکید کرد: میزان وصول مالیات مصوب بودجه بین سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ محقق شد، تلاش‌های خوبی در اتکای دولت به درآمدهای مالیاتی انجام شده و از ۳۰ درصد به بیش از ۴۰ درصد در ۱۱ ماه امسال رسیده است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه مالیات ستانی عادلانه و رونق تولید را در نظام مالیاتی دنبال می‌کنیم، ابراز امیدواری کرد که این امر ادامه پیدا کند.

وی تاکید کرد: اگر منافع دولت بر رونق تولید و تصرف بازارهای صادراتی باشد، منجر به مالیات ستانی می‌شود و نظام منافع کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: سنت تاریخی درآمدهای غیرپایدار که سال‌ها در اقتصاد کشور وجود داشت، امروز به سمت مالیات ستانی و درآمدهای پایدار حرکت کرده است؛ از این رو هر قدر بخش تولید فربه‌تر و شکوفاتر شود، می‌توانیم از این طریق به رشد واقعی اقتصاد دست یابیم.

وی ادامه‌داد: اتفاق خوبی در سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و مالیات بر مجموع درآمد در این دولت اتفاق افتاد و امیدواریم در مجلس قوانین در حوزه نظام مالیاتی تصویب شود.

خاندوزی با اشاره به فرهنگ‌سازی بازیگران اجتماعی در نظام مالیاتی، گفت: مدیریت مقاومت‌ها و اعتراض‌ها در حوزه مالیات، نیازمند همراه کردن آحاد جامعه با سیاست‌های تحولی دولت است.

وی با بیان اینکه تعداد معدود فعالان اقتصادی سهم در پرداخت مالیات داشته‌اند، افزود: همکاری خوبی بین اتاق‌های سه گانه بازرگانی، تعاون و اصناف و سازمان امور مالیاتی وجود دارد. در همین مسیر بخش خصوصی به بلوغ خوبی رسیده است و نباید تصویر غلط در پیشبرد مسائل مالیاتی وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here