بانک مرکزی در مورد ارز خودرو به تکالیف خود عمل کرده است

0
185
فرزین

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ارز اختصاص داده ایم گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز به وزارت‌ صمت دادیم.

به گزارش نبض تهران، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی سوال نمایندگان از وزیر صنعت در خصوص تاخیر در واردات خودرو با تاکید بر ایفای تکالیف بانک مرکزی در تخصیص ارز واردات تصریح کرد: در مورد ارز خودرو با تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی به تکالیف خود عمل کرده است.

وی گفت: از ابتدای سال تا پنجم دی‌ماه بالغ بر 31 میلیارد و 402 میلیون دلار ارز به وزارت صمت داده شده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش یافته است. به حوزه خودرو و قطعات پنج میلیارد و 406 میلیون دلار تاکنون ارز تخصیص داده شده که نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

فرزین افزود: همانگونه که وزیر صمت توضیح دادند واردات خودروها براساس ارز تخصیص یافته نیز انجام شده است و اکنون نیز مذاکراتی بابت واردات خودروهای برقی، خودروهای معمولی و واردات خودرو از مناطق آزاد صورت گرفته و توافق لازم انجام شده است. بانک مرکزی نیز براساس منابع و دستورالعمل ها، ارز را برای واردات تخصیص خواهد داد.

وی ادامه داد: نمایندگان به من می گویند که باید بر اساس منابع ارزی کشور ارز تخصیص دهید که اعلام کردم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حوزه تولید از منابع ارزی آزاد شده نیز ارز اختصاص می دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در ابتدای سال قرار بود 29.5 میلیارد دلار به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود اما برای اینکه که کشور با مشکل مواجه نشود تا این لحظه که سال تمام نشده است 31 میلیارد و 402 میلیون دلار به وزارت صمت ارز تخصیص داده شده است و بر اساس توافق با وزارت صمت تا سقف 42 میلیارد دلار به این وزارتخانه ارز تخصیص می یابد تا بخش تولید کشور با مشکل مواجه نشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی در حوزه تخصیص ارز تلاش بر این است که تمام ارز براساس نیاز هر بخش تخصیص پیدا کند. بانک مرکزی ارز مورد نیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت را تخصیص داده است و این وزارت صمت است که باید برای آن برنامه ‌ریزی کند.

جلسه غیر علنی مجلس با حضور مسئولان دولتی درباره سیاست‌های ارزی دولت صبح امروز برگزار شد؛ فرزین رئیس کل بانک مرکزی و سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در جلسه غیر علنی نمایندگان شرکت کردند و گزارشی درباره سیاست ها و برنامه های بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی و آثار آن بر شاخص‌های اقتصادی کشور ارائه دادند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here