استثمار و سوءاستفاده از کودکان در زباله‌گردی و جمع‌آوری زباله

0
109
زباله گردی

شهردار تهران گفت: یکی از موضوعاتی که در بحث جمع‌آوری زباله به آن توجه شده استثمار و سوءاستفاده از کودکان برای زباله‌گردی و جمع‌آوری زباله است که در بخش طرح تحول امور نظافت و مدیریت پسماند شهر تهران این موارد مرتفع خواهد شد.

به گزارش نبض تهران، علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین آغاز عملیات اجرایی نظام تحول امور نظافت و مدیریت پسماند شهر تهران و بهره‌برداری از کارخانه بازیافت پسماند‌های عمرانی و ساختمانی در قالب نودمین پویش امید و افتخار با اشاره به اینکه برخی از موضوعاتی که شهرداری تهران دنبال می‌کند و به آن می‌پردازد وظیفه ذاتی شهرداری تهران نیست، گفت: اگر ما این کار‌ها را انجام ندهیم به ما خرده نمی‌گیرند و گلایه‌ای وجود ندارد، اما برخی موضوعات مسئولیت مستقیم مدیریت شهری است و باید در این حوزه به وظایف خود عمل کند.

شهردار تهران با اشاره به طرح تحول امور نظافت و مدیریت پسماند شهر تهران تصریح کرد: ۲۸ ماه و ۵ روز از تیم جدید مدیریت شهری می‌گذرد و در این ارتباط تلاش شده که خدمات مطلوب و مناسبی به شهروندان ارائه شود تا بتوانیم باری از شهر و شهروندان برداریم.

زاکانی ضمن اشاره به اینکه در طرح تحول امور نظافت و مدیریت پسماند شهر به موضوعات مختلفی از جمله نحوه نظافت تعداد پیمانکاران نوع قرارداد با پیمانکاران نوع جمع‌آوری و انتقال زباله‌ها به آرادکوه و … توجه شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته ۱۵۴ پیمانکار مسئولیت جمع‌آوری زباله درپایتخت را برعهده داشتند، گفت: در طرح تحول جدید تعداد پیمانکاران به ۱۴ پیمانکار کاهش پیدا کرده است و این اتفاق می‌تواند نتایج مثبتی را در بحث نظارت و … داشته باشد.

شهردار تهران تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در بحث جمع‌آوری زباله به آن توجه شده استثمار و سوءاستفاده از کودکان برای زباله‌گردی و جمع‌آوری زباله است که در بخش طرح تحول امور نظافت و مدیریت پسماند شهر تهران این موارد مرتفع خواهد شد.

زاکانی ادامه داد: در قرارداد جدید و با کاهش تعداد پیمانکاران به ۱۴ پیمانکار مسئولیت آن‌ها در بخش جمع‌آوری زباله‌های‌تر و خشک و رفت و روب معابر و همچنین برف‌روبی ویژه‌تر خواهد شد و آن‌ها مکلف هستند براساس قرارداد‌هایی که به امضا رسانده‌اند وظایف خود را کامل انجام دهند.

وی همچنین به نوسازی ناوگان و ماشین‌های تخصصی جمع‌آوری زباله اشاره کرد و گفت: همانطور که گفته شد در حال حاضر ۸۰۰ ماشین تخصصی جمع‌آوری زباله در شهر تهران فعال هستند که بنا داریم در یک بازه زمانی تعریف شده ۴۰۰ دستگاه از این ماشین‌آلات را نوسازی کنیم که امروز بیش از ۲۰۰ دستگاه وارد چرخه فعالیت خواهندشد و مابقی نیز به‌زودی نوسازی خواهند شد.

شهردار تهران افزود: انتظار ما از پیمانکاران در بخش پسماند این است که به تعهدات خود عمل کنند و به هیچ عنوان از اتباع و کودکان جهت جمع‌آوری زباله استفاده نکنند، چرا که این موضوع جزو خط قرمز‌های ما هست و در قرارداد‌ها نیز به این موضوع تاکید ویژه‌ای شده است.

زاکانی ادامه داد: روزانه ۷ هزار تن زباله در تهران جمع‌آوری می‌شود که از این میزان ۵ هزار و ۴۰۰ تن به ارادکوه منتقل می‌شود و فعالیت آرادکوه منجر به گلایه و انتقاد شهروندان ساکن ری شده و قبله تهران را در معرض آسیب قرار داده و ما تلاش خواهیم کرد تا این معضل نیز برطرف شود.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح تحول علاوه بر فرایند جمع‌آوری زباله‌ها در سطح محلات و مناطق میزان انتقال آن‌ها به آرادکوه نیز کاهش پیدا خواهد کرد؛ همچنین دست‌های ناصواب زباله‌گردی با اجرای اشاره شده قطع خواهد شد.

شهردار تهران گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در دولت و قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شهرداری تهران به آن پرداخته شده است برمی‌گردد به فعالیت ضایعات‌فروشان که در همین ارتباط تمهیداتی در دولت و در قرارگاه پیش‌بینی شده است تا براساس قوانین و مقررات و قانون با ضایعات‌فروشان برخورد شود تا بستر فعالیت آن‌ها محدود شود.

زاکانی با اشاره به ورود بخش امنیتی به شناسایی و برخورد با عوامل و شبکه استثمار کودکان در بحث زباله‌گردی گفت: این موضوع نیز به صورت جدی توسط بخش امنیتی پیگیری و دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه ۳ مگاوات برق با فعالیت زباله‌سوز ۲۰۰ تنی در تهران تولید می‌شود، گفت: با فعالیت زباله‌سوز ۶ هزار تنی روزانه ۳ هزارمگاوات برق از محل زباله تولید و تامین خواهد شد.

شهردار تهران همچنین به فاز جدید راه‌اندازی کارخانه بازیافت پسماند‌های عمرانی و ساختمانی در شرق تهران و منطقه ۴ اشاره کرد و گفت: روزانه ۳۰ هزار تن پسماند عمرانی و ساختمانی در شهر تهران تولید می‌شود که پیش از این برای تعیین تکلیف ۱۰ هزار تن برنامه‌ریزی شده بود که امروز با راه‌اندازی فاز جدید این کارخانه برای مابقی پسماند‌های ساختمانی برنامه‌ریزی می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here