۷۵ ساختمان پرخطر پایتخت در وضعیت بحرانی قرار دارند

0
173

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با اعلام وجود ۱۸۰۰۰ ساختمان پرخطر در این شهر، از وجود ۷۵ ساختمان ناایمن و پرخطر پایتخت که در وضعیت بحرانی قرار دارند، خبر داد.

به گزارش نبض تهران، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، اظهار کرد: ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر یا بحرانی طی پایش‌های سال‌های گذشته شناسایی شدند که در یک و نیم سال گذشته با حضور موثر دستگاه قضایی و برگزاری ۳ جلسه توجیهی بین سازمان آتش‌نشانی و مالکان این ساختمان‌ها، حدود ۵۰ ساختمان اقدامات ایمن‌سازی را آغاز کردند و از مرحله بحرانی خارج شدند و به سمت ایمنی نسبی پیش رفتند که در حال حاضر تعداد ساختمان‌های بحرانی به ۷۵ مورد رسیده است.

وی گفت: به طور کلی ساختمان‌ها از نظر ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی به ۴ دسته، بسیارپرخطر یا بحرانی، پرخطر، میان‌خطر و کم‌خطر تقسیم می‌شوند که در حاضر ۱۸۰۰۰ ساختمان پرخطر در تهران زنگ خطری برای آینده شهر است و وجود تعداد قابل توجهی از ساختمان‌های ناایمن در تهران و از طرفی حوادثی نظیر پلاسکو، بیمارستان گاندی و مرکز درمانی سینااطهر موجب ایجاد نگرانی مردم شده است که آیا مسئولان اقدامی برای جلوگیری از تکرار این حوادث انجام داده‌اند؟

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: در گذشته شاید ۱۰ بار هم به ساختمان های ناایمن اخطار می‌دادیم، اما مالکان کاری نمی‌کردند. به قول معروف فقط آب در هاون کوبیدن بود، اما در یکی دو سال اخیر به همت شهرداری، شورای‌شهر و دستگاه قضایی، پس از دو اخطار و چندماه مهلت، اگر محرز شد که مالکان قصدی برای همکاری ندارند به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند. دستگاه قضایی هم برخورد‌های خاص خودش را انجام می‌دهد.

ملکی در مورد اجرای طرح فازبندی ایمن‌سازی اظهار کرد: طرح فازبندی ایمن‌سازی برای کاهش فشار مالی بر مالکان و عدم تعطیلی کسب و کارها، اقدامات ایمن‌پروری مرحله به مرحله طبق دستورالعمل‌های آتش‌نشانی انجام می‌گیرد و مجتمع تجاری علاء‌الدین که سابقا نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده بود. با اجرای همین طرح از حالت ناایمن خارج شده است و در حال حاضر از ایمنی مطلوبی برخوردار است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here