همایش “سرآمدان دیار آفتاب” یادبود امیرکبیر برگزار شد

0
68

به گزارش نبض تهران، همایش «سرآمدان دیار آفتاب» به بهانه بیستم دی ماه سالروز شهادت شهید میرزا محمدتقی خان امیرکبیر برگزار شد.

همایش «سرآمدان دیار آفتاب» به بهانه بیستم دی ماه سالروز شهادت شهید میرزا محمدتقی خان امیرکبیر با حضور دو هزار ایثارگر مقیم تهران، خانواده شهدای شاخص استان تهران ، مقامات ارشد اجرایی، فرماندهان و وزرای استان مرکزی، سفرای دولت فعلی و ادوار گذشته ، قضات و مقامات قضایی و مدیران سازمان‌های صدا و سیما ، شهرداری ، بانوان شاخص ، روحانیون و اساتید دانشگاه و اعضای هیئت های علمی دانشگاه ها ، دارندگان جوایز ملی و بین المللی، فعالان بین المللی موفق، چهره‌های قرآنی، ورزشکاران صااحب مدال و صاحب عنوان، پزشکان شاخص و روسای صنف‌ها،خیرین و نیکوکاران، فعالان حوزه صنعت و جمعی از نوادگان مشاهیر شاخص استان مرکزی به همت استان مرکزی برگزار شد.
 

راه‌اندازی جایزه امیرکبیر از سال آینده  
 
دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار استان مرکزی میزبان این همایش در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گفت: جلسه امروز ما سخنران محور نیست، اما چند تن از میهمانان کوتاه صحبت خواهند کرد. این جلسه اگرچه اولین جلسه، همایش و نشست دراین سطح در تهران است اما به فضل الهی ادامه‌دار خواهد بود تا ما بتوانیم به هدفمان یعنی همگرایی بین ظرفیت و استعداد نیروی انسانی استان مرکزی که خارج از استان اقامت دارند با درون استان، برسیم و انشاء الله در قالب دبیرخانه بحث‌ها را دنبال خواهیم کرد.
 
وی در ادامه افزود: جای برخی بزرگان در این جلسه خالی است، عزیزانی که در سفر یا بستر بیماری هستند و احیانا افرادی که نتوانستیم آنها را شناسایی کنیم، البته در استان همه فرمانداران و دهیاران ما در بخش‌ها و شهرها، دهیاری‌ها و شهرستان‌ها کوچه به کوچه گشتند تا افراد شاخص را شناسایی کنند. شناسایی ما کامل نیست اما فکر می‌کنیم با توفیق نسبی خوبی روبه رو شدیم. انشاء الله با سازوکار مناسب و کمک شما تلاش می‌کنیم این جمع را تکمیل کنیم و فهرست افراد شاخص و تاثیرگذار استان مرکزی را با کمک شما توسعه دهیم. ما همه شما را جزو هویت استان مرکزی می‌دانیم ، هویت استان مرکزی شاکله غیرمادی استان است که بخش عمده‌اش متکی به سرمایه انسانی استان است و بخش عمده این سرمایه خارج از استان ساکن هستند.
 
همچنین در پایان استاندار استان اعلام کرد که جایزه امیرکبیر از سال آینده تاسیس و به فعالان استان مرکزی یا خارج از استان که افتخارآفرینی می‌کنند اعطا خواهد شد و دبیرخانه آن نیز به زودی راه اندازی خواهد شد.
زلفی‌گل: ایده نوآورانه دانشگاه اراک را به کل کشور گسترش می‌دهیم و آموزشکده‌های فنی را در استان مرکزی توسعه خواهیم داد

زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم و مدیر جامعه نخبگان از دیار آشتیان نخستین سخنران این همایش بود که گفت: تعلق به وطن فضیلت موکدی است که در قاموس دین و اقوال معتبر ائمه هدی بر آن صحه گذاشته شده است و از جمله برکات آن می‌توان به عمران و آبادی مملکت و آسایش ملت‌ها اشاره کرد. روایت رثای مولای متقیان حضرت علی(ع) باب گویای منش و روش شایسته است حب وطن نیروی پیشران آبادانی بوده و خواهد بود، کلامی که اولویت دانستن و شوق مومن به موطنش را نشانه تفاهم اجتماعی و اقتضای ایمان و ترویج صلح بر شمرده است.
 
وی در ادامه افزود: در نظام نوین اسلامی ایران امروز توامان با سیاست، احترام به همسایگان، احترام و قداست سرزمینی همواره خاکریزی فتح ناشدنی محسوب شده است. در سالیان دیروز و امروز و فرداها خون شهید و غیرت ایثارگران و رزمندگان و هدایت عالمان و دانشمندان و سخاومت خیران و مصلحان و نذر دوام و قوام وطن قرار گرفته است.
 
زلفی گل عنوان کرد: به عنوان خدمتگذاری کم مقدار در جبهه مبارزه با جهل و تاریکی از طریق خورشید دانایی با غیرت به سرزمینم تفاخر می‌کنم و ایمان دارم که جهاد علمی فرزندان برومند ایران اسلامی ادامه فرهیختگی و فرزانگی مشاهیر علمی و فقهی و مایه تمایز نسلی و اعتزاز مبارک منطقه‌ای و بین المللی ما خواهد شد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: امروز این افتخار نصیب این حقیر شده که از این سخن گاه ثناگوی سرزمین تابان و درخشان آفتاب استان مرکزی یکی از مدائن علم و فقاهت این سرزمین کهن باشم، خطه خدایی که پایگاه والای شهیدان و زادگاه آزادمردان و شیر زنان شهیر ایران اسلامی است و کارنامه درخشان در تثبیت مرجعیت علمی دیروز و امروز کشور دارد، کهن ولایتی که به سبب انتشار جمع کثیر فاضلی در علوم دینی و دانشگاهی بوستان و بهشت مشاهیر نام گرفته است.
 
وی با بیان اینکه شهادت می‌دهد که سعادت سرزمینی ایران امروز و سربلندی و اقتدار نام نمایانش ریشه در دین، دانش، دانایی و وطن دوستی آزاده مردی از این دیار دارد ، اظهار داشت: به فرموده رهبر حکیم و فرزانه انقلاب این انقلاب بی نام و یاد امام خمینی(ره) در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست. الگوی تربیتی و نخبه پروری این دیار برای تحول آفرینی است .
 
دکتر زلفی گل یادآور شد: در مرور کارنامه این سرزمین و مواجه با نام‌هایی چون میرزاتقی خان امیرکبیر، آیت الله العظمی اراکی، ادیب الممالک میرزاتقی فراهانی، عباس اقبال آشتیانی ، ملااحمد نراقی، پروفسور حسابی، پروین اعتصامی، شهید کاظمی آشتیانی و دیگر بزرگان مشخص است و اینها مصداق خاک کیمیا و کیمیاگری این مرزو بوم هستند.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: این گنجینه گرانبها موجب اعجاب جهانیان و مصدر افتخار ایرانیان عنوان شده است. رسالت ما میراث‌داران این خاک زرخیر مشارکت در آبادی و آبادانی سرزمین آفتاب، استان مرکزی خاصه ترویج و تداوم نهضت علمی و گفتمان دینی خواهد بود و مردم متدین این سرزمین چنان مومن و متمایز هستند که ایثارگرانه از جان خویش برای امروز و فرداهای وطن دریغ ندارند و در هر سنگر و ساختاری که خدمتگذارانه ادای تکلیف می‌کنند، با نصب العین قرار دادن اولویت‌های ملی و عزت سرزمینی به زادبوم خویش بیاندیشیم و برفراز حلقه بلند البرز و زاگرس پرچم ایران را به اهتزاز درآوریم.
 
زلفی گل با اشاره به یاد شهید سعید کاظمی آشتیانی بنیانگذار پژوهشگاه رویان گفت: آشتیان دیار دین و دانش، دیار قنوت و قناعت، دیار ادب و اخلاق، فرهنگ و سیاست است.
 
وی در ادامه درباره خدمت خاصی که می تواند نسبت به دیار اجدادی انجام دهد، توضیح داد: همه جای ایران وطن است اما با توجه به شناختی که از ظرفیت‌های استان مرکزی دارم و امکاناتی که در این استان وجود دارد ما سعی کردیم که با وجود صنایع مختلف در این استان، بحث توسعه علم و فرهنگ و دانش را جدی بگیریم.
 
وی اظهار داشت: دانشگاه تفرش سال‌ها ذیل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه اراک بود با مسئولیت من این دانشگاه هم هیئت امنا و هم هیئت ممیزه‌اش مستقل شد. دانشگاه اراک یکی از جوان‌ترین روسای دانشگاه‌ها را دارد و کار بسیار زیبایی برای دانشگاه‌های آینده انجام داده و ما تلاش داریم این ایده نوآورانه دانشگاه اراک را برای کل کشور گسترش دهیم و آموزشکده‌های فنی را در استان مرکزی توسعه دهیم. البته سعی می‌کنیم این توسعه را در همه جای ایران داشته باشیم.
 
در ادامه کلیپ‌هایی از ظرفیت‌های استان مرکزی، مکان های دیدنی و ظرفیت های مدرسه سازی در استان پخش شد. سپس سه قطعه موسیقیایی از سوی گروه سرود پسران نوجوان اجرا شد.
 
علی آبادی: بزرگترین کارخانه پنل‌های خورشیدی در خمین در حال احداث است
 
دکتر عباس علی آبادی وزیر صمت سخنران بعدی این مراسم در صحبت‌هایی گفت: به نظر من باید استان مرکزی را دیار مردانی شجاع، غیور، دلاور، صبور، مهربان و شهید پرور به شمار آورد.
 
وی با تشکر از استاندار و همه عزیزان دست اندرکار این مراسم گفت: گرچه من توفیق چندانی برای خدمت برای مردم استان خود نداشتم ، بیشتر وقتم خوزستان یا غرب و شرق کشور بودم، بنابراین من خودم را مدیون هم استانی‌هایم می‌دانم. ما در استان مرکزی سه هزار واحد تولیدی و صنعتی داریم که این سه هزار واحد ما را قطب صنعت کشور کرده است و از نظر صنایع مادر برخی ما را استان دوم می‌دانند، اما یکی از مهمترین قطب‌های صنعتی کشور به لحاظ تعداد تولیدات هستیم، چون هشت هزار نوع کالای صنعتی در استان مرکزی تولید می‌شود که خیلی افتخارآمیز است.
 
دکتر علی آبادی با اشاره به 670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاوزی و 50 هزار تن تولید گوشت قرمز،30 هزارتن شیر و 40 هزار تن تخم مرغ، گفت: من معتقدم همه ظرفیت‌های استان به کار گرفته نشده و استان مرکزی به اندازه کفایتش رشد نکرده است. یک مقایسه ساده این را نشان می‌دهد. متاسفانه تعداد زیادی از این واحدهای صنعتی راکد هستند، اگرچه در دولت سیزدهم تعداد زیادی از آنها را احیا شدند، مثلا 240 واحد صنعتی در این دوره فعال و 1500 شغل جدید ایجاد شد، ولی در استان مرکزی در برخی شهرها ضریب بیکاری نداریم، اما در بیشتر شهرها به خصوص برای تحصیلکرده‌ها ضریب بیکاری مثبت است.
 
وی با بیان اینکه به نظرم ما راه طولانی داریم که استان را به ظرفیت‍‌هایش برسانیم، اظهار داشت: رویکرد وزارت صمت حرکت به سمت صنعت دانش بنیان و صنایع نرم و غیر آلاینده است. استان ما به شدت در معرض تهدیدات زیست محیطی است بدون شک اراک استانی صنعتی است و قابلیت استان 90 درصد صنعتی است و متاسفانه تهدید جدی از ناحیه آب دیده می شود که باید به سمت بهره وری بیشتر کشاورزی و حداکثر کردن صنعت برویم.
 
دکتر علی آبادی اظهار داشت: خوشبختانه امام جمعه محترم جناب آقای دری نجف ابادی خودشان از اساتید صنعتی هستند و در این مراس حضور دارند، اما با شناختی که از او دارم فرصت خوبی در استان هست واز ظرفیت هم باید استفاده کنیم.
 
وی در ادامه گفت: من پیشنهاد می‌کنم یک کار انقلابی امشب انجام دهیم و پیشنهاد ایجاد یک صندوق مالی برای پروژه‌های مالی استان بدهیم، چالش اصلی پروژه‌های توسعه تامین مالی است، سرمایه‌های خرد بسیاری در بانک‌ها و جاهای مختلف وجود دارد بنابراین من به آقای استاندار پیشنهاد میدهم برنامه ریزی کنند، نهادی تشکیل شود و سرمایه‌ها یا به صندوق بیاید تا از پروژه‌ها پیشتیانی شود چرا که اینها بدون ترتیب حمایت دولتی خواهد داشت و دولت آمادگی دارد که برای این قبیل استان‌ها حمایت و منابع را تکمیل کند.
 
دکتر علی آبادی اظهار داشت: توصیه دومم هم این است که به سمت جذب سرمایه گذار برویم ، متاسفانه در سال‌های اخیر تحول چندانی در تشکیل سرمایه در استان‌ها خصوصا استان مرکزی صورت نگرفته است. به هرحال باید این سرمایه را سرازیر کنیم تا مردم به سمت استان جذب شوند، اما نگرانی اصلی من آب است که تکرار می‌کنم بزرگترین چالش آینده استان مرکزی و اغلب استان‌های ما خواهد بود. اما استان مرکزی چون از دریا دور است، شرایط ویژه‌تری دارد. باید تغییر الگوی مصرف در کشاورزی و انتقال آب از دریا و موارد دیگر هم مورد نظر قرار داد.
 
وی درباره پویش سرزمین اجدادی و توصیه‌اش گفت: زمانی که من مپنا بودم، استاندار خیلی تلاش کردند که من پایم به استان مرکزی باز شود، آن زمان کارخانه هپکو، آلومینیوم و … مشکلاتی داشتند امروز با افتخار می‌گویم کارخانه پارس یکی از افتخارآمیزترین کارخانه‌های کشور است که در سال اول تحویل گیری به ظرفیت حداکثری رسید. خبر خوشم این است که بزرگترین کارخانه پنل‌های خورشیدی در خمین در حال احداث است، توصیه می‌کنم حتما ما در این استان به سمت انرژی سبز و پاک حرکت کنیم و اگر این صندوقی که گفتم ایجاد شود ، ما هم در دولت از آن حمایت می‌کنیم.

سپس فاطمه باقری از اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به روایت قصه‌ای با لهجه اراکی پرداخت.

در ادامه فاطمه عبادی که در برنامه عصر جدید هنر نمایی با شن انجام می‌داد، روی سن قرار گرفتند و به هنرنمایی با کشیدن تصویر کربلایی صابر ساروقی پرداخت.

جهانگیر: اگر به فرهیختگان هر جامعه‌ای عنایت نشود، الگو شدن آن جامعه دچار تاخیر و تاخر می‌شود
در ادامه برنامه اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در صحبت‌هایی گفت: ما امروز در گوشه‌های کشورمان شاهد فرهیختگانی داریم که در یک قانون نانوشته همه با هم شریکند چون خود را وقف خدمت به مردم کرده‌اند و امروز این گردهمایی به همت استاندار استان مرکزی برپا شده تا نسبت به فرهیختگانی که ارج نهادن بر آنها نشانه همت بلند احترام به مردان و زنان بزرگ کشورمان است، احترام قائل شویم.

وی در ادامه افزود: اگر به فرهیختگان هر جامعه‌ای عنایت نشود، الگو شدن آن جامعه دچار تاخیر و تاخر می‌شود. امروز ایران و ایرانی به خود می‌بالد چون در هر جای میهن ما شاهد رشد روزافزون صنعتگران و علما و فضلایی هستیم که هر کدام در جهت ارتقای ارزش های دینی و ایرانی نقش در طول تاریخ ایفا کردند. اگر امروز از امیرکبیر و دیگر بزرگان استان مرکزی یاد می‌کنیم نه به عنوان این است که فقط به استان خود افتخار کنیم، بلکه این استان به عنوان بخشی از سرزمین ایران به عنوان نگین سرزمین ایران می‌خواهد خود را نشان دهد.

جهانگیر یادآور شد: این جلسه فرصت خوبی است تا از ظرفیت‌های همه عزیزانی که در گوشه گوشه کشور هستند، استفاده شود، فرهیختگانی که از استان کوچ کرده و در همه جای کشور مشغول خدمت هستند، لازم است که بر استان خود که به نوعی وامدارش هستند، سهم ادا کنند.امیدواریم ما نیز در دستگاه قضایی به عنوان یک خدمتگذار کوچک با تامین امنیت و اجرای عدالت سهم خود را ولو کوچک ایفا کنیم.

وی همچنین درباره پویش سرزمین اجدایی گفت: اینجا به هم استانی‌ها قول می دهیم که با توجه به وظیفه دستگاه قضایی، در جای جای استان برنامه‌ای ویژه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

در ادامه هنرمندان تعزیه استان مرکزی مجلس نامه امیرکبیر را اجرا کردند.
حجت الاسلام دری نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در صحبت‌هایی گفت: اهل بیت(ع) خیلی امید به استان مرکزی داشتند و آثارش امامزادگان از حضرت معصومه(س) تا امامزاده ساروق، محمد عابد و همه امامزادگان و شخصیت‌های بزرگ و خود امام راحل و دیگران هستند.

وی با بیان اینکه اگر امیرکبیر شهید نشده بود شاید تاریخ الان ما صد سال جلوتر بود، دعایی برای رفع اضطرار و مشکلات با خواندن امن یجیب کرد.
حجت الاسلام دری یادآور شد: من در این فاصله تا الان صد قل والله برای امیرکبیر خواندم و این خیلی عزت می‌خواهد که سالها قبل مظلومانه به شهادت رسیده و بعد سالها نام و یاد او قلب‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد و این نشان دهنده مردانگی، غیرت و فداکاری برای ملت است، امیدواریم اینها برای همه ما درسی باشد تا سربازی در اردوگاه امام حسین(ع) باشیم.

تجلیل از هنرمندان، جهادگران و چهره‌های شاخص
بخش پایانی مراسم با حضور حجت الاسلام دری، مدیران و خانواده پرافتخار دکتر غریب، دکتر جاسبی، دکتر وحیدی وزیر کشور به نمایندگی از وزرا ، دکتر چمران و سردار مرادی ، سردار قریشی و سردار ضرغامی به نمایندگی از نیروهای نظامی و انتظامی ، دکتر محمد حسن نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد.

اولین تجلیل از «بهروز افخمی» پیشکسوت سینمای ایران برای ساخت فیلم «فرزند صبح»، دومین تجلیل از «ابراهیم عسگریان» خیر مدرسه ساز کشوری، سوم «حجت الله ذبیحی» کارآفرین جهادگر، چهارم «غاده چمران» همسر شهید چمران به پاس همراهی با شهید چمران که به دلیل عدم حضور در کشور هدیه ایشان به دکتر چمران برادر همسرشان اعطا شد.

پنجمین جایزه به «کیانوش عیاری» سازنده سریال دکتر غریب رسید اما او به دلیل بیماری نتوانستند در مراسم حضور پیدا کند.

در ادامه مراسم رونمایی از کتاب «بودجه ریزی کهن امیرکبیر» به قلم استاد عبدلی آشتیانی در چهار مجلد با حضور مسئولان صورت گرفت. دکتر آشتیانی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این بودجه ریزی در دوره قاجار است که هیچ تراز منفی ندارد و حتی تراز مالی اضافه هم دارد و تنها بودجه متوازن تاریخ معاصر در دوره قاجار است.من از دوستانم در سازمان برنامه و بودجه تشکر میکنم که این اثار را ما در چهار سال و چهار جلد کار کردیم و امیدوارم این بودجه بتواند به بخشی از سیاست گذاری های نوین ما کمک کند.دومین رونمایی برنامه رونمایی از تمبر ویژه آیین تجلیل از سرآمدان دیار آفتاب با حضور مسئولان کشوری صورت گرفت.
                                                                 
حسن ختام برنامه اجرای گروه موسیقی حجت اشرف زاده برای مخاطبان بود، اما پیش از آن استاد ترابی خوشنویس برجسته نیز خط نوشته‌ای برای تقدیر زحمات استاندار به او تقدیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here