نگاه مسئولان به اربعین، نوعی رفع تکلیف یا انجام مأموریت است

0
90
اربعین

قائم مقام دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین گفت: مسئولان امر باید در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های خود از فعالان حوزه اربعین کمک بیشتری بگیرند اما به نظر می‌رسد نگاه مسئولان به اربعین، نوعی رفع تکلیف یا انجام مأموریت محوله است.

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری نبض تهران، حجت‌الاسلام علی فرهادی قائم مقام دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین درباره راهکارهای مردمی شدن کامل برگزاری اربعین حسینی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است، اظهار کرد: زیارت‌های دوره‌ای حضرت سیدالشهدا از ۱۰۰ سال پیش سنت ایرانی‌ها بوده است و در شهرهایی مانند ملایر و کرمانشاه، پل‌ها، مساجد و ابنیه‌هایی وجود دارد که در آن سال‌ها، ساخته و وقف زائران امام حسین (ع) شده است اما در عصر حاضر به دلیل جاده‌سازی‌های جدید، وسط بیابان و زمین‌های زراعی قرار گرفته است.

وی افزود: بنابراین اصل مسئله یعنی زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده قدمت دیرینه‌ای دارد و در حقیقت در سنن و فرهنگ ایرانی‌ها جاری و ساری بوده است البته در مقطعی از تاریخ جلوی این امر توسط رژیم منحوس بعث عراق گرفته شد اما با سقوط آن رژیم به تدریج این حرکت دوباره آغاز شد.

قائم مقام دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین با بیان اینکه اصل و ذات مناسکی که تحت عنوان پیاده روی اربعین حسینی از آن یاد می‌شود، مردمی است، تصریح کرد: نیت دولت در انجام امور خیر است و قصد تلاش دارد اما حتی با قصد خیر و تلاش بر تسهیل امور، حضور حداکثری‌ دولت در این حرکت که ذات آن مردمی است، می‌تواند آسیب‌زا باشد؛آنچه دولت باید مورد توجه قرار دهد، آسان‌سازی و تسهیل امور است؛ همان چیزی که مقام معظم رهبری نیز به آن تاکید کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ما قدردان تلاش‌های دولت هستیم اما روش‌های اجرا و برخوردها هم باید مردمی و اربعینی باشد، ادامه داد: در حال حاضر اربعین به صورت مردمی برگزار می‌شود و موکب‌ها توسط خیرین و با نذورات مردم شکل می‌گیرد اما مشکل فعلی در تدبیرها و برنامه‌ریزی‌هاست. وقتی در برنامه‌ریزی مشکل وجود دارد، فرد مسئول نمی‌داند وقتی به زائری که از مشهد عازم مرز شده اما در لرستان به او می‌گویند بازگرد، چه حس و معنایی دارد!

فرهادی خاطرنشان کرد: مسئولان امر باید در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های خود از فعالان حوزه اربعین کمک بیشتری بگیرند؛ اساساً برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه باید توسط اهالی اربعین صورت گیرد در این صورت نقاط ضعف و کاستی‌ها برطرف خواهد شد اما متأسفانه به نظر می‌رسد نوع نگاه درباره اربعین در بدنه کارشناسی مسئولان نوعی رفع تکلیف یا صرفا انجام مأموریت محوله است.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم مسئولان، یک‌سال به‌صورت نوبتی و بدون استفاده از جایگاه دولتی، خادمی کنند، در یک موکب فعالیت کنند و در واقع یک‌سال کارآموزی کنند تا متوجه شوند گیر کردن در مرز یعنی چه، در ترافیک ماندن زوار و حال و هوای آنها را درک کنند؛ مسئولان اربعینی باید از کسانی باشند که قبلا این شرایط را تجربه کرده‌اند و به نوعی دوره کارآموزی گذرانده‌ باشند.

قائم مقام دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین متذکر شد: یکی از معضلاتی که با آن مواجه هستیم برخی افراد از یک اداره یا ارگان، موکب برپا می‌کنند البته نه با بودجه آن اداره یا ارگان بلکه با توجه به روابطی که دارند اما این امر هم مورد تأیید نیست و رئیس‌جمهوری نیز آن را ممنوع کرده است؛ در این راستا نیز اخیراً طی نامه‌ای به وزیر کشور راه‌اندازی مواکب دولتی ممنوع اعلام شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here