مهم‌ترین علل خواب‌آلودگی در فصل بهار + راهکارهای مناسب

0
122

مهم ترین علت خواب آلودگی در فصل بهار این است که در بهار، سوخت‌وساز بدن بیشتر و مصرف اکسیژن زیاد می‌شود و ذخیره اکسیژن مغز ما کاهش می‌یابد.

به گزارش نبض تهران، خواب آلودگی در فصل بهار یکی از شایع‌ترین مواردی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند و به دنبال جوابی برای چرایی آن هستند.

به گفته پزشکان در فصل زمستان جریان خون در سطح بدن کمتر می‌شود و بیشتر جریان خون در مغز و اندام‌ها می‌باشند اما در بهار به دلیل گشادشدن مویرگ‌ها جریان خون در سطح بدن بیشتر است و خون کمتری به اندام‌ها و مغز می‌رسد بنابراین به دلیل نرسیدن مواد مغذی و اکسیژن کافی به مغز احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم.

مهم ترین علت خواب آلودگی بهار این است که در بهار، سوخت‌وساز بدن بیشتر و مصرف اکسیژن زیاد می‌شود و ذخیره اکسیژن مغز ما کاهش می‌یابد.

افزایش طول روز و تنظیم نبودن ساعت بیولوژیک بدن در فصل بهار موجب خواب‌آلودگی در این فصل می‌شود. در فصل بهار ساعت بیولوژیک یا محیط‌زیست بدن افراد که با ساعت‌های طولانی شب تنظیم‌شده، نمی‌تواند با طولانی شدن روز هماهنگ شود و انرژی آن به‌سرعت تحلیل می‌رود، بنابراین برخی افراد به اختلال خواب از نوع پرخوابی مبتلا می‌شوند.

بدن انسان‌ها متناسب با محرک‌های خارجی مانند نور و دما سطح هورمون را تغییر می‌دهد. بی‌حالی فصل بهار نوعی عکس‌العمل رایج بدن انسان نسبت به تغییرات فصل بهار مانند افزایش مدت‌زمان تابش نور خورشید و طولانی شدن روز، است. بدن برای تطبیق با شرایط جدید نیازمند زمان است. در زمستان درجه حرارت بدن کمتر و سرعت سوخت‌وساز بدن کاهش‌یافته و بدن در زمستان هورمون ملاتونین تولید می‌کند که باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی می‌شود.

برای رفع خواب‌آلودگی در بهار متخصصین راهکارهای را پیشنهاد می‌دهند که امتحان کردن آن‌ها بی‌ضرر نبوده و شاید کمک شایانی برای رفع این معضل باشد.

برای هوشیاری در طول روز، آب گرم و عسل را باهم مخلوط کرده و بنوشید.از مصرف زیاد غذاهای چرب دوری‌کنید. غذای چرب باعث احساس خستگی، کاهش دمای بدن، کاهش قند خون، کاهش حوصله و کاهش کارایی فرد می‌شود؛ بنابراین بهتر است در فصل بهار، غذاهای سبک مصرف کنید.

‌غذاهای دارای تریپتوفان مثل شیر، ماست و دیگر لبنیات شمارا به خواب می‌برند. پس از خوردن لبنیات زیاد پرهیز کنید.از مصرف زیاد شیرینی‌ها و قند و شکر دوری‌کنید.صبحانه کامل بخورید. صبحانه کامل، کالری کافی در طول روز را تأمین می‌کند.پروتئین کافی مصرف کنید.

منابع پروتئین عبارت‌اند از: تخم‌مرغ، شیر و لبنیات، گوشت‌ها و حبوبات. پروتئین از اسیدهای آمینه تشکیل‌شده است که یکی از آن‌ها تیروزین است. دتیروزین باعث هوشیاری مغز می‌شود.میوه و آب‌میوه مصرف کنید. میوه‌ها پتاسیم فراوان دارند. پتاسیم باعث شادابی سلول‌ها می‌شود.

کشمش، پرتقال، موز و سیب محتوی مقدار زیادی پتاسیم می‌باشندسبزی‌ها تازه از قبیل اسفناج و هویج به افزایش سوخت‌وساز و دفع سموم از بدن کمک می‌کنند.

نعناع به رفع خستگی و خواب‌آلودگی کمک می‌کنداز مصرف الکل و کافئین و تنباکو خودداری کنیدبیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیریدورزش هوازی بیشتر انجام دهید.

هنگامی‌که احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید، به حمام رفته و دوش آب سرد بگیرید.رژیم غذایی متعادل داشته باشید. مصرف حبوبات، غلات سبوس‌دار، آجیل و پروتئین‌های ناب عناصر مهمی برای حفظ سلامت و تندرستی است و به رفع خواب‌آلودگی کمک می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here