معاینه پزشکی ۹۰ درصد زائران حج انجام شده است

0
214

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: معاینه پزشکی حدود ۹۰ درصد زائران اعزامی به مراسم حج در سال ۱۴۰۳ به اتمام رسیده است.

به گزارش نبض تهران، سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در اواخر اردیبهشت و خرداد ماه عملیات حج آغاز می‌شود و قبل از اعزام حجاج الزاماتی مثل احراز استطاعت جسمی و روانی حجاج ضروری است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ۸۷ هزار و ۵۰۰ زائر امسال به حج اعزام می‌شوند که ۳ درصد از این تعداد عوامل اجرایی هستند. هر ساله انجام معاینات قبل از حج و اقدامات درمانی حجاج در عربستان بر عهده مرکز پزشکی است.

تمام پزشکان معاین حج ۱۴۰۳ به عربستان اعزام می‌شوند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ادامه داد: شروع معاینات حجاج از سال ۱۴۰۲ شروع شده است. فرآیند انتخاب پزشکان از سایت مرکز پزشکی شروع و بعد از مصاحبه تعدادی از پزشکان برای انجام معاینات انتخاب شدند. امسال تمام پزشکانی که زائران را معاینه می‌کنند به حج مشرف می‌شوند. به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.

اعزام حدود ۱۵۰۰ نفر زائر مسن به حج ۱۴۰۳

مرعشی خاطر نشان کرد: بیش از ۱۴۵۰ زائر بالای ۸۰ سال، ۹۲ نفر زیر ۱۸ سال افراد، ۹ هزار و ۴۸۹ نفر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند. از ۸۲ هزار و ۱۶۴ نفر ثبت نام شده، ۶۲ هزار و ۱۴۲ نفر معاینه شده، پرونده ۹ هزار ۲۶۲ نفر در حال بررسی و ۹ هزار و ۴۴۰ نفر معاینه نشده اند.

وی در ادامه توضیح داد: ۷۰۷ نفر از زائران حج هم به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شده اند تا پرونده آنها مورد بررسی قرار بگیرد. ۱۱ هزار و ۳۲۰ نفر از زائران حج مبتلا به دیابت و ۱۶ هزار ۸۷۰ نفر از مبتلا به فشار خون هستند.

اعزام بیش از ۳ هزار حاجی داری بیماری قلبی به حج/ زائران دیالیزی امسال به حج نمی روند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت ادامه داد: ۳ هزار و ۲۰۵ نفر بیمار دارای بیماری قلبی و ۵۹۰ نفر از زائران حج دارای بیماری ریوی هستند. زائران دیالیزی هم برای اولین سال به حج مشرف نمی‌شوند.

مرعشی افزود: تعداد پزشکان حج امسال کاهش پیدا کرده تا حجاج به میزان بیشتری اعزام شوند و صف طولانی حجاج در انتظار کاهش یابد. کادر پزشکی سال قبل ۴۲۵ نفر بودند که این میزان به ۳۸۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت توضیح داد: همانند سال گذشته ارائه خدمات در مکه در پلی کلینیک ۶۵ تختخوابی مجهز و ۵ درمانگاه شبانه روزی ارائه می‌شود. در محل های اسکان زائران هم مطب ۸ ساعته دایر است و داروها با پرواز مستقیم از تهران به عربستان برای حج عمره ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: حج عمره از ۳ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا ۴ ذی القعده داروها اعزام و تیم پزشکی با زائران اعزام می‌شود. داروهای حج عمره با زائران ارسال می‌شود ولی داروهای حج تمتع حجم بیشتر و فرآیند زمان بری دارد که بعد از مجوز عربستان ارسال خواهد شد.

مرعشی توضیح داد: سرم ها و شربت های مورد نیاز زائران حج از عربستان خریداری می‌شود و سایر اقلام دارویی خریداری شده و در حال بسته بندی است. بر اساس مصرف سال های گذشته و نیاز سنجی انجام شده و فارماکوپه دارویی محموله دارویی ارسال می‌شود.

به گفته این مقام مسئول, داروهای ممنوعه همانند حج سال های گذشته است. داروهای خاص بیماران با نسخه انگلیسی همراه زائران باشند تا در فرودگاه مقصد دچار مشکل نشوند.

واکسن اجباری حج امسال مننژیت است

وی بیان کرد: واکسن اجباری حج امسال مننژیت است و تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا و تب زرد برای حجاج ایرانی الزامی نیست. این واکسن توسط هلال احمر تهیه و در تمام کشور توزیع شده است و تزریقات باید تا دو هفته قبل از اعزام زائران تزریق شوند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت توضیح داد: معاینه فقط ۹ هزار نفر از زائران انجام نشده و به این ترتیب معاینه حدود 90 درصد زائران به اتمام رسیده است. استطاعت جسمی ۵۹۵ نفر تائید نشده است و می‌توانند به پرونده خود اعتراض کنند.

مرعشی گفت: بر اساس نظرات کارشناسان فرهنگستان علوم پزشکی جمع بندی شد که زائران دیالیزی با توجه به بررسی‌های علمی و فقهی به عربستان اعزام نشوند. خانم هایی که کودک شیر خوار زیر ۱ سال دارند نیز امسال به دلیل در خطر قرار گرفتن تغذیه نوزاد اعزام نمی‌شوند.

مرعشی گفت: بیماری آلزایمر، به صورت دقیق توسط پزشکان اعصاب و روان بررسی می‏شود اما ممکن است که آب و هوا و یا تغییر مکان، بر عود بیماری و یا بروز بیماری تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه امسال تست های متنوعی از افراد گرفته می‏شود توضیح داد: تست‌‎های تشخیصی برای هر گروه از زائران برنامه ‎ریزی شده است، تست‎ هایی برای افراد باسواد و بی‎سواد که تا حدودی می‎تواند آلزایمر پنهان را تشخیص دهد نیز گرفته می‌شود.

مرعشی با اشاره به شناسایی دقیق افراد مصرف‎ کننده مواد مخدر افزود: برای شناسایی این افراد، به صورت دقیق آزمایش و عدم استطاعت افراد صادر می‏شود، اما در برخی از موارد افراد اصرار به حضور در مناسک حج دارند و آزمایش منفی به مراجع پزشکی ارائه می‎دهند که در نهایت در فرودگاه اجازه خروج از کشور به آن‌ها داده نمی‎شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، گفت: امسال کم‌ سن‌ترین حاجی هم یک نوزاد شیرخوار 6 ماهه است که به همراه خانواده 5 نفره به حج اعزام می‌شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here