مصرف آب هر تهرانی ۸۰ لیتر بالاتر از الگو

0
112
آب

سرانه مصرف اب برای هر فرد ۱۳۰ لیتر است اما هر تهرانی ۸۰ لیتر بالاتر از الگو مصرف می‌کند و این مسئله باید به درستی مدیریت شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه خبری نبض تهران، کم آبی یکی از معضلات روز در بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

کشور ما ایران نیز از این معضل به دور نمانده است و متاسفانه اغلب استانها و شهرهای کشور در طول چند سال اخیر تا کنون درگیر این معضل شده‌اند.

کمبود و نبود آب در بسیاری از نقاط کشور کارهایی چون کشاورزی و دامداری و اموری از این دست را مختل کرده است و از طرف دیگر بی‌آبی منجر به مهاجرت بسیاری از افراد از محل سکونتشان شده است.

مصرف گرایی انسان امروز در کالاهایی چون انواع لباس و وسایل مورد نیاز زندگی و همچنین اقدامات دیگری که همگی به دست بشر رقم خورده است، علاوه بر آنکه در همه بخش‌های محیط زیست اثر تخریبی به جای می‌گذارد، به گسترش هر چه بیشتر معضل کمبود آب دامن می‌زند و انسانها باید بدانند که تا رفتار خود را اصلاح نکنند کمترین درصدی از این معضل کاسته نخواهد شد.

 

کاهش ورودی به مخازن سدهای کشور در سال‌های اخیر

فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب، با بیان اینکه تأمین مصارف آب در سطح کشور از طریق سدها، ایستگاه‌های پمپاژ، چاه، چشمه، قنات و نهارها صورت می‌پذیرد و بر اساس آماربرداری سراسری مرحله دوم منابع و مصارف آب، حدود ۴۵ درصد از منابع آب سطحی و ۵۵ درصد از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود، اظهار کرد: در مصارف بخش شرب کشور نیز سهم آب سطحی و زیرزمینی تقریبا مشابه همین درصدهاست.

قاسم زاده تصریح کرد: سرانه آب شرب هر نفر در شبانه‌روز در تهران حدود ۱۳۰ لیتر است اما در حال حاضر مصرف واقعی حدود یعنی۲۱۰ لیتر است و ضرورت دارد به مساله مدیریت مصرف توجه ویژه شود.

وی با بیان با توجه به کاهش ورودی به مخازن سدهای کشور در سال‌های اخیر، درصد پرشدگی مخازن سدهای مهم کشور متفاوت بوده و برخی سدهای کشور در شرایط کنونی خالی و برخی دارای شرایط پرشدگی کامل هستند، اضافه کرد: همین امر باعث شده‌ برنامه منابع و مصارف سدها در سطح حوضه‌های آبریز کشور به‌صورت جدی و دقیق تنظیم و پایش شود و در سدهایی همچون سد کرخه، سد زاینده رود، سدهای استان تهران و مواردی از این قبیل که حجم ذخایر پایین است، تأمین آب با رعایت اولویت تأمین شرب و تضمین عدم کمبود آب برای شرب در ماه‌های آتی دنبال شود.

 

مدیریت مصرف آب، فاکتور کلیدی در مدیریت منابع آبی است

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: توجه ویژه به مدیریت مصرف آب، فاکتور کلیدی در مدیریت منابع آبی است که باید به صورت ویژه به این مهم توجه شود.

قاسم‌زاده با اشاره به پیامدهای افت سطح آب زیرزمینی، یادآور شد: خشک شدن رودخانه‌ها و تالاب‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، افزایش گرد و خاک، فرونشست زمین، ایجاد فروچاله‌ها و شکاف‌های طولانی در دشت‌ها و شور شدن آب زیرزمینی در این مناطق از پیامدهای جدی افت سطح آبهای زیرزمینی خواهد بود.

وی درباره اقدامات انجام یافته در قالب طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبهای زیرزمینی تاکید کرد: فعالیت‌های مهمی در حوزه انسداد چاه‌های غیرمجاز، تجهیز چاه‌ها به ابزار اندازه گیری، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز، اجرای پروژه‌های تغذیه مصنوعی و فرهنگ‌سازی انجام شده اما این اقدامات کافی نبوده و اثر بخشی لازم را نداشته و همین امر باعث شده است انحراف از برنامه های طرح مذکور در حوزه کاهش کسری مخزن آبخوان‌ها وجود داشته باشد.

سخنگوی صنعت آب مدیریت مصرف آب یا به عبارت بهتر مصرف بهینه آب در بخش های مختلف مصرف را یک ضرورت جدی برای دستیابی به اهداف مدیریت منابع آبی دانسته و از آن به‌عنوان کلیدی ترین فاکتور در احیا و تعادل بخشی آبخوان ها یاد کردکه با مشارکت تمام ذیعنفعان و ذی‌مدخلان قابل دستیابی خواهد بود.

عبور از معضل کم آبی و بی‌آبی و پشت سر گذاشتن این شرایط سخت، تنها با آگاهانه رفتار کردن انسانها و مدیریت مصرف آب امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت خسارات بیشتری به محیط زیست خورده و در نهایت این خسارات دامن زندگی انسان در زمین را خواهد گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here