مشارکت خیرین در تأمین تجهیزات پزشکی بیمارستا‌ن‌های دولتی

0
140

قائم‌مقام جامعه خیرین حامی معلولان کشور از تامین تجهیزات پزشکی در بیمارستا‌ن‌های دولتی توسط خیرین خبر داد.

به گزارش نبض تهران، محمدرضا کارگری؛ قائم‌مقام جامعه خیرین حامی معلولان کشور در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی انجمن حمایت از بیماران و بیمارستان شریعتی که با حضور جمعی از خیرین بخش درمان برگزار شد، اظهار کرد: در این نشست به مشکلات در بیمارستان شریعتی پرداخته شد تا بتوانیم از ظرفیت خیرین برای رفع این مشکلات استفاده کنیم، البته ناگفته نماند اکثر بیمارستان‌های دولتی با مشکلاتی روبرو هستند اما با توجه به اینکه بیمارستان شریعتی یک بیمارستان ژنرال است و با توجه به اینکه بیمارستانی است که از تمام کشور به آن مراجعه می‌کنند به‌طبع باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و به دلیل تحریم‌هایی که هستیم اینگونه بیمارستان‌ها با مشکلاتی روبرو هستند.

وی با اشاره به حضور خیرین در عرصه‌‌های مختلف افزود: خیرین در بخش مدرسه‌سازی، احداث مسکن برای افراد معلول و … درمان پیشگام هستند.

قائم‌مقام جامعه خیرین حامی معلولان کشور با اشاره به اقدامات انجام شده توسط روحی یکی از خیرین کشور گفت: آقای روحی کارهای خیر زیادی در سطح کشور انجام داده است که از آن جمله می‌توان به احداث سوئیت‌هایی در زندان‌های کشور اشاره کرد که این سوئیت‌ها برای همراهیان زندانیان بنا شده است. همچنین در محمودآباد نیز مدرسه بزرگی احداث کرده است. علاوه بر اینکه در کهریزک دو بخش مهم برای معتادان متجاهر احداث کرده است و خیرین از سال ۵۷ تاکنون در همه عرصه‌ها پای کار هستند.

کارگری با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی خیرین در حوزه سلامت افزود: خیرین در تمام بیمارستان‌های دولتی که توسط دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه بهشتی، ایران و تهران اداره می‌شوند و در تمام بیمارستان‌های دولتی حضور پررنگی را دارند و از جمله اقدامات شاخص خیرین می‌توان به احداث اتاق‌های عمل در بیمارستان‌های دولتی اشاره کرد.

قائم‌مقام جامعه خیرین حامی معلولان کشور به همکاری دولت با خیرین در بخش درمان اشاره کرد و گفت: دولت در ارتباط با تامین تجهیزات ارز ۴۲۰۰ تومانی را در قالب هیئت امنای ارزی در اختیار قرار می‌دهد و به هر جهت با توجه به مشکلاتی که دولت دارد خیرین را همراهی می‌کند.

کارگری با اشاره به اینکه اکثر بیمارستان‌های دولتی فرسوده هستند، تصریح کرد: به نسبت جمعیت کشور بیمارستان پیش‌بینی نکرده‌ایم و باید در هر استان و شهرستان بیمارستان‌های ژنرال وجود داشته باشد که بیماران از سایر شهرستان‌ها و استان‌ها به تهران مراجعه نکنند و همراهان بیماران در کنار بیمارستان‌ها مجبور بشوند در اطراف بیمارستان‌ها چادر برپا کنند و این مسئله زیبنده نیست.

وی در خصوص احداث شیرخوارگاه جدید توسط خیرین گفت: با توجه به اینکه میزان تولدها کاهش پیدا کرده است، باید شیرخوارگاه‌ جمع‌آوری شوند، به عنوان مثال زمانی شیرخوارگاه آمنه ۵۰۰ نوزاد داشت الان به ۵۰ الی ۶۰ نوزاد رسیده است و در هر استانی خیرین شیرخوارگاه ساخته‌اند اما شیرخواری نداریم. همچنین قانون واگذاری نوزادان به در قالب فرزندخواندگی به خانواده‌ها بسیار راحت‌تر شده است.

قائم‌مقام جامعه خیرین حامی معلولان کشور خاطرنشان کرد: حدود یک هزار کودک و نوزاد با شرایط خاص هستند که بسیاری از خانواده‌ها تمایل به فرزندخواندگی این نوزدان دارند که به خانواده‌ها واگذار می‌شوند.

حسن حمزه‌‌زاده مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران و بیمارستان شریعتی در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی انجمن حمایت از بیماران و بیمارستان شریعتی که با حضور خیرین برگزار شد، اظهار کرد: انجمن حمایت از بیماران و بیمارستان شریعتی کار خود را از دوم خردادماه ۱۴۰۱ آغاز کرده است. در طی این مدت ۲۶ نشست هیئت مدیره برگزار شده که حاصل آن بالغ بر ۱۱۰ مصوبه است که عمده آن‌ها اجرایی شده یا در دست اقدام است. یکی از مصوبه‌های مفید و مؤثر این نشست‌ها این است که سعی شود خریدهای تجهیزات از مسیر هیئت امنای ارزی آن ‌هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شود.

وی گفت: در این مسیر بیش از ۴۵ مورد از نیازهای حیاتی بیمارستان به همت اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران و بیمارستان شریعتی و خیرین تامین شده است که شامل خرید دستگاه‌های پیشرفته و یا احداث و بازسازی بناهای مورد نیاز در بیمارستان شریعتی است. خرید تجهیزات پزشکی عمدتاً از مسیر هیئت امنای ارزی انجام شده است که ارزش ریالی آن‌ها در بازار آزاد بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان است. در بخش بازسازی و تاسیس ابنیه نیز تاکنون بالغ بر 43 میلیارد تومن هزینه شده یا در حال انجام است.

حمزه‌زاده ادامه داد: به عنوان مثال می‌توان به خرید دو دستگاه سونوگرافی پیشرفته، یک دستگاه OPG برای بخش رادیولوژی، یک دستگاه کرایو استات و پروپ دستگاه اکومری، یک دستگاه اتو آنالایزر بخش بیو
خانوم ِ خبرنگار: شیمی، بازسازی بخش اینترونشن و خرید ۵ دستگاه ویلچر و یک دستگاه اسپیلت، خرید یک دستگاه اکوکاردیوگرافی فوق پیشرفته زیمنس با پروپ‌های قلبی و اکومری بزرگسال که نیازهای تشخیصی بیماری‌های قلبی بخش کت‌لب بیمارستان شریعتی، خرید دو دستگاه CARM برای بیمارستان و… اشاره کرد.

وی گفت: بخش دیگری از اقدامات اعضای انجمن شامل مرمت و بازسازی و اورهال سه بخش ریه، جراحی اعصاب و NICU کودکان بیمارستان شریعتی است.

بیمارستان شریعتی از لیست ساختمان‌های پرخطر خارج شده است

به گزارش تسنیم، احمدرضا جمشیدی؛ رئیس بیمارستان شریعتی نیز در این مراسم اظهار کرد: بیش از ۵۰ سال از تاسیس بیمارستان شریعتی می گذرد. در این بیمارستان نخستین بخش پزشکی هسته ای و اولین مرکز تحقیقات پزشکی تاسیس شده است.

وی افزود: در بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان شریعتی تاکنون ۱۶ رادیو دارو فرموله شده و کارآزمایی بالینی آن در این بیمارستان انجام شده است.

جمشیدی گفت: بیمارستان شریعتی در حال حاضر ۶۲۰ تخته خواب برای پذیرش بیماران دارد و ضریب اشغال تخت‌ها در این بیمارستان ۹۰ درصد است.

رئیس بیمارستان شریعتی ادامه داد: در این بیمارستان تمام بخش‌های تخصصی از جمله جراحی، زنان و زایمان، نازایی، پیوند استخوان و … دایر است و برای نخستین بار در کشور، در بیمارستان شریعتی مرکز پیوند مغز و استخوان تشکیل شده است.

وی افزود: از مرداد سال ۱۴۰۱ مجمع خیرین بیمارستان شریعتی تشکیل شد و از آن زمان تاکنون خیرین برای حل مشکلات این بیمارستان به یاری ما آمده اند.

جمشیدی تصریح کرد: تاکنون به همت خیرین ۴۵ دستگاه تخصصی خریداری شده که قیمت این دستگاه‌ها در بازار آزاد حدود ۴۰ میلیارد تومان است. با مذاکرات صورت گرفته، ارز ۴۵۰۰ تومانی به این دستگاه‌های اختصاص یافت و خیرین برای خرید این دستگاه‌ها رقمی بیش از ۵ میلیارد تومان پرداخت کردند.

وی افزود: با توجه به فرسوده بودن بیمارستان شریعتی و گذشت بیش از ۵۰ سال از تاسیس آن، نیاز به بازسازی بیمارستان داشتیم. خیرین تاکنون برای بازسازی یکی از بخش‌ها ۱۳ میلیارد تومان و برای بخشی دیگر ۵ میلیارد تومان هزینه کرده اند.

بیمارستان شریعتی در فهرست بیمارستان‌‌های فرسوده شهر تهران قرار دارد، البته با اقدامات انجام شده از لیست ساختمان‌های پرخطر خارج شده است و برای بازسازی کامل این بیمارستان نیازمند بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here