بیانیه کمیته ملی حقوق بشردوستانه ایران در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی

0
91
فلسطین

کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران در خصوص درگیری‌ها و حملات رژیم صهیونیستی اخیر و جاری فلسطین بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری نبض تهران، به دنبال جنایات وحشتناک رژیم صهیونیستی در نوار غزه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران در خصوص درگیری‌های اخیر و جاری فلسطین بیانیه ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ(39 حج)

“به کسانى که جنگ بر آنان تحمیل گردیده، اجازه جهاد داده شده است. چرا که مورد ستم قرار گرفته اند و خدا بر یارى آنها تواناست.”

این روزها سرزمین فلسطین شاهد هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و حمله مستقیم به اهداف غیرنظامی و از آن جمله واحدهای درمانی، آمبولانس ها و کادر درمان در نوار غزه از سوی نظامیان صهیونیست و شهرک نشینان مسلح است.

حملات هوایی بی وقفه رژیم اسرائیل منجر به تخریب ساختمان‌های مسکونی، مدارس و حتی ساختمان‌های سازمان ملل در غزه گردیده و تلفات بی شمار غیر نظامیان را در پی داشته است تا جائیکه وزارت بهداشت فلسطین از کشته شدن بیش از هزار غیرنظامی و زخمی و مجروح شدن چند هزار نفر دیگر خبر می دهد.

لازم به یادآوری است که منطقه غزه با بالاترین تراکم جمعیتی در دنیا، محل سکونت چند میلیون فلسطینی، اعم از افراد غیر نظامی، زنان و کودکان بی دفاعی است که آمارها نشان می‌دهد عمده تلفات تهاجمات اخیر مربوط به این قشر یعنی زنان و کودکان بوده است.

تداوم حملات صهیونیست‌ها منجر به نبود امکانات اولیه زندگی همچون آب و برق و کمبود دارو، تجهیزات پزشکی و جراحی و حتی سوخت و ایجاد شرایط وخیم انسانی شده است که جان و بقای غیر نظامیان را به خطر می اندازد و در چنین شرایطی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی حتی دستور محاصره کامل این منطقه را صادر کرده است.

این در حالی است که محاصره فلسطینیان با هدف محروم سازی غیر نظامیان از دسترسی به نیازهای اولیه بشری به حادترین مراحل خود رسیده، چنانکه رئیس کمیته صلیب سرخ جهانی در بیانیه خود این مخاصمه را یک فاجعه جهانی قلمداد نموده است.

در این شرایط حتی برای افراد عادی بیم آن می رود که این جنایت ها بدون توجه به راه حل های انسانی موجب بروز فجایع بزرگ انسانی و شیوع بیماری‌های واگیر گردد که مورد توجه اشغالگران نمی‌باشد. بدون تردید می‌توان اذعان داشت که مصادیق یاد شده از جمله نقض فاحش حقوق بین الملل بشر دوستانه بوده و موجبات مسئولیت بین المللی امران و عاملان آن را فراهم می آورد.

کمیته ملی حقوق بشر دوستانه جمهوری اسلامی ایران در راستای وظایف و ماموریت‌های خود مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت موجود در سرزمین‌های اشغالی اعلام نموده و بر این باور است که مقررات و عرف حقوق بین الملل بشردوستانه بویژه کنوانسیون‌های چهار گانه ژنو (1949) و دیگر اسناد مرتبط در جریان مخاصمات چند روز اخیر در غزه از سوی رژیم اشغالگر صهیونیستی نقض شده است.

در این راستا از کلیه نهادهای مرتبط درخواست دارد ضمن مستند سازی نقض های گسترده و سازمان یافته حقوق بشر دوستانه، زمینه پایان بخشیدن به بی کیفرمانی مرتکبان این جنایات بین المللی را فراهم آورد.

کمیته ملی حقوق بشر دوستانه جمهوری اسلامی ایران با اذعان به اهمیت وحساسیت وضعیت موجود در غزه از تمامی دولت‌ها، سازمان‌های بین المللی و دیگر کنشگران عرصه بین الملل بویژه، کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر می خواهد که به منظور کاهش آلام و کمک به نیازمندان و تسکین درد مردم غزه ضمن محکومیت این وضعیت با اتخاذ کلیه تدابیر ضروری و اقدامات لازم از ادامه نقض های فاحش حقوق بین الملل بشر دوستانه از سوی اشغالگران جلوگیری بعمل آورند.

به همین منظور از همه کشورها به ویژه کشورهای دارای مرز مشترک با فلسطین درخواست دارد تا با هدف کمک رسانی و ارائه خدمات بشر دوستانه اهتمام و مساعی خود را بکار گیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here