ایران جزو کشورهاى برتر در ارائه خدمات درمانی است

0
344

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و استاد دانشگاه، گفت: ایران جزو کشورهاى مطرح دنیا در حوزه کیفیت ارائه خدمات درمانی محسوب می‌شود.

به گزارش نبض تهران، سید نجات حسینی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و استاد دانشگاه، اظهار کرد: ایران جزو کشورهاى مطرح دنیا در حوزه کیفیت ارائه خدمات درمانی است؛ چرا که مکتب علمی در کشور ما برگرفته از آمریکا و اروپای غربی است به همین دلیل در این بخش از دنیا عقب نیستیم و از سوی دیگر با حمایت دولت و وزارت بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی متخصصان و فوق تخصص‌های دانشمند و خوبی را به جامعه تحویل داده‌اند.

وی افزود: خدمات درمانی در کشور از مزایای سوبسید دولتی برخوردار بوده و قیمت‌ها نسبت به بیشتر کشورهای دنیا پایین‌تر است اما متاسفانه نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حوزه سلامت و زیبایی و توریسم سلامت، پای دلال‌ها و مداخله گران در میان است و به جای اینکه یک عمل مهم به دست یک پزشک فوق تخصص یا متخصص انجام شود که می‌تواند نام ایران را در همه دنیا سرآمد کند دلال‌ها آن را به افراد غیر فوق تخصص و تخصص‌های مربوطه می‌سپارند و این اتفاق می‌تواند تبعات زیادی را برای بیمار و کشور به دنبال داشته باشد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی تصریح کرد: تاکید برخی کشورها بر روی توریسم درمانی سبب گسترش توریسم در آن کشورها شده است و ترکیه در این بخش سرآمد شده است ما و ترکیه جزو کشورهای پیشرفته منطقه هستیم و ترکیه در قدم اول قوانین سفت و محکمی را در پذیرش بیماران زیبایی و توریستی در نظر گرفت و حمایت از توریسم را اجرا کرد و با برخورد با مداخله‌گر و دلال توانست در حوزه توریسم سلامت، خودش را سرآمد کند.

حسینی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که کلینیک‌ها اجازه می‌دهند که پزشك نماها و پلاستیک نماها عمل جراحی را انجام دهند، گفت: بعضی از جراح‌ها که تعداشان اندک است تنها مهر آن پرونده را می‌زنند و در واقع در این بخش یک مشکل چند وجهی وجود دارد که پزشك نما، دلال، تکنسین، جراح مهر زن و مسئول فنی کلینیک هر کدام یکی از اضلاع آن را تشکیل می‌دهند که اگر عدم ابلاغ قوانین و عدم اجرای شدن قوانین موجود و عدم تناسب جرم با مجازات را هم در نظر بگیریم اضلاع آن بیشتر هم می‌شود.

این فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک بر این باور است که وزارت بهداشت و آموزش پزشکی این توان را دارد که با نظارت دقیقتر و بررسی پرونده های راکد مانده در این حوزه را دنبال و آن را پیگیری کند؛ این اتفاق می‌تواند هم دست دلالان و هم افراد غیر متخصصی که در این حوزه وارد می‌شوند را ببندد. در واقع موضوعی که در این میان قابل توجه است این است که قوانین نیز در این بخش باید محکم‌تر باشند تا هر فردی به خودش این اجازه را ندهد که با سلامت و زیبایی مردم بازی کند.

وی تاکید کرد: قانون بیان می‌کند که چنانچه مداخله در درمان بیمار صورت گیرد جریمه ۵ میلیون تومنی دارد که بسیار ناعادلانه است ولی تبلیغات و فریبکاری نیز ۶ ماه تا ۲ سال زندانی دارد و این موضوع هم باید در قانون بیشتر به آن توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: در کل معضلات و مشکلات فوق هم به سلامت مردم و هم به توریسم درمانی خسارت وارد کرده است و یکی از راهکارها ایجاد مراکز ارجاع و ریفرال برای جراحی‌های پلاستیک و زیبایی است که در شهرها و مراکز استان توسط بخش خصوصی دایر شود و مردم را درست راهنمایی نمایند و در دام دلال‌ها و پزشک نماها نیوفتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here