ارزان شدن دینار عراق در بازار غیررسمی

0
20

معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت: امسال برای اولین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی در ایام اربعین حسینی بودیم.

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری نبض تهران، محسن کریمی معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه امسال استقبال خوبی از خدمات ارائه‌شده توسط بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین از سوی زائرین انجام شد و می‌توان گفت کلیه زائرانی که در این ایام از مرز خارج شدند ارز اربعین خود را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی برای توزیع ارز اربعین در سال جاری افزود: بانک مرکزی امسال در حوزه ارز اربعین مداخله خوبی انجام داد و با تجهیز به‌موقع منابع و سازماندهی و هماهنگی مناسب با سایر دستگاه‌های ذی‌ربط برای اولین بار در ایام اربعین نرخ ارزدینار کاهش پیدا کرد، به‌طوری که قبل از شروع توزیع ارز اربعین یک‌هزار دینار عراق معادل 36 هزار تومان بود و در زمان حاضر صرافی‌هایی هستند که حاضرند با نرخ 32 هزار تومان به بانک مرکزی بفروشند و البته نرخ بانک مرکزی 31500 تومان است.

کریمی تأکید کرد: بنابراین یک مداخله مفید توسط بانک مرکزی در زمینه پایین آوردن نرخ غیررسمی رخ داد و در حالی که نرخ بازار غیررسمی همیشه در زمان اوج تقاضای اربعین بالا می‌رفت امسال کاهش نرخ رقم خورد.

وی در ادامه گفت: علت این امر هم ورود به‌موقع و تأکید رئیس‌کل بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین بود که حدود یک ماه قبل دستورالعمل 11 بندی در این زمینه را به حوزه‌های ذی‌ربط در بانک مرکزی و شبکه بانکی ابلاغ کرد که همه پیش‌بینی‌ها اعم از اینکه توزیع ارز حتماً به‌صورت دینار باشد در آن قید شده بود.

کریمی تصریح کرد: رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید داشتند که دلارزدایی از همین توزیع ارز اربعین باید کلید بخورد چرا که توزیع عرض اربعین به‌شکل دلار با راهبرد بانک مرکزی در زمینه دلارزدایی تناقض داشت و خوشبختانه منابع دیناری در کشور به‌خوبی و به‌موقع تجهیز شد و از آن‌جا که زائرین و گردشگران عراقی زیادی در طول سال به ایران مراجعه می‌کنند و ارز خود را عرضه می‌کنند، خوشبختانه از این منابع استفاده خوبی انجام گرفت.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی اضافه کرد: این اتفاق گام خوبی برای شروع دلارزدایی واقعی بود که مردم بعینه آن را مشاهده و لمس کردند چراکه اگر دلار توزیع می‌شد زائران باید آن را در عراق تبدیل می‌کردند که مشکلاتی در این زمینه برای هموطنان ایجاد می‌شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here