آمادگی مراکز معاینه فنی تهران برای خدمت رسانی به مسافرین نوروزی

0
372

سرپرست ستاد معاینه فنی خودرهای تهران از ارائه خدمات مشاوره فنی برای آماده سازی خودرو پیش از سفر در قالب طرح” از من بپرسید” در میزهای خدمت مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد.

به گزارش نبض تهران، سید محمدمهدی میرزایی قمی سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، با اشاره به پیش روبودن سفرهای نوروزی و اهمیت انجام معاینه فنی پیش از سفر اظهار کرد: از ۱۵ اسفند ماه به مدت یک ماه مراکز معاینه فنی شهر تهران علاوه بر انجام معاینه فنی و کنترل وضعیت ایمنی خودروها آمادگی دارند تا نسبت به پاسخگویی سئوالات و ارائه خدمات مشاوره فنی برای آماده سازی خودرو پیش از سفر در میزهای خدمتی که به همین منظور پیش بینی گردیده اقدام کنند.

میرزایی قمی در توضیح الزامات داشتن معاینه فنی برای تردد در جاده‌ها افزود: با عنایت به اعلام ریاست پلیس راهور فراجا که در ایام نوروز از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی جلوگیری می‌شود از شهروندان درخواست می‌شود برای رعایت الزامات قانونی و همچنین اطمینان از سلامت فنی و ایمنی خودرو پیش از سفر به مراکز مراجعه کنند.

وی با تاکید بر این موضوع که داشتن معاینه فنی سالانه شرط کافی برای حفظ شرایط ایمن خودرو در یک بازه یک ساله نیست گفت: توصیه می‌شود اگر یک ماه از انجام معاینه فنی خودرو می‌گذرد راکبین جهت اطمینان از وضعیت سلامت ایمنی، پیش از سفرهای برون شهری، مجددا به مراکز برای کنترل خودرو مراجعه کنند. مراجعه حداقل سالی یک بار یک بحث قانونی برای ساماندهی وضعیت خودروها پس از تولید به صورت کلان برنامه ریزی شده ولی خودروها نیاز دارند پس از هر تعمیر اساسی در بخش‌های ایمنی و یا پیش از سفر که ایمنی خودرو حائز اهیمت است به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت کنترل ایمنی خودرو پیش از سفر، تصریح کرد: امسال از حدود ۱ میلیون و ۱۴۸ هزار دستگاه خودرو در مراجعه نخست نقص مربوط به آلایندگی ۱۴۶ هزار ، عدم همراستایی ۸۵ هزار ،کمک فنر ۳۹ هزار، تست ترمز ۱۱۰ هزار و وضعیت ظاهری ۱۷۲ هزار دستگاه خودرو مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و در نهایت جهت اخذ معاینه فنی توسط راکبین آن رفع ایراد گردیده است.

میرزایی قمی گفت: در مجموع ۳۰ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نگردیده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند. بخش عمده آزمون ها در مراکز معاینه فنی مربوط به کنترل سلامت ایمنی خودروها می‌باشد. این آمار نشان می‌دهد حدود ۸ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز شهر تهران دارای نقص در سیستم ترمز به عنوان مهم‌ترین بخش در ایمنی خودرو بوده‌اند

وی افزود: در صورت تعمیم این ۸ درصد به کلیه خودروهای مشمول معاینه فنی یعنی ۳.۷ میلیون دستگاه خودرو در حدود ۳۰۰ هزار خودرو دارای نقص ترمز می‌باشند. نقصی که می‌تواند عامل بروز تصادف و خسارات جانی و مالی غیر قابل جبرانی گردد. بدون تردید انجام معاینه فنی دقیق خودروها پیش از سفر در مراکز معاینه فنی شهر تهران می‌تواند در کاهش تصادفات جاده‌ای ناشی از این موضوع موثر باشد.

میرزایی قمی در خصوص افزایش ساعت کاری در روزهای پایانی سال و تسهیل در خدمت رسانی به شهروندان گفت: در حال حاضر شهر تهران از بضاعت ۱۷ مرکز ثابت و ۱۵ واحد سیار مختص خودروهای سبک مشتمل بر ۶۴ خط معاینه فنی و ۱۱ خط موتورسیکلت و سه مرکز خطه معاینه فنی خودروهای سنگین برخوردار بوده و ظرفیت پذیرش سالانه حداقل ۳ میلیون دستگاه خودرو را دارا است و در حال حاضر دو مرکز معاینه فنی بیهقی و شهید آبشناسان به صورت شبانه روزی و سایر مراکز از ساعت ۷ صبح الی ۱۸ فعال هستند.

گفتنی است با توجه به تمیدات انجام شده در خصوص افزایش ساعت کاری و خطوط معاینه فنی و همچنین نحوه پذیرش به صورت اینترنتی در حال حاضر کلیه مراکز فاقد صف بوده و شهروندان می‌توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به دریافت معاینه فنی در صورت سلامت خودرو اقدام نمایند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here